Gepubliceerd op 2nd Jun 2020

Een cirkel door de tijd: de geschiedenis van creolen

Een cirkel door de tijd De geschiedenis van creolen Niets maakt een outfit af als een paar hoepeloorbellen; ze zijn opvallend, opvallend en maken een statement. De trend om hoepeloorbellen te dragen lijkt nu misschien helemaal in. Maar het zal je misschien verbazen dat de traditie eeuwenoud is. Al duizenden jaren dragen mannen en vrouwen uit vele culturen met trots hoepeloorbellen. Hoepeloorbellen behoren tot de oudste (en meest opvallende) accessoires die er zijn - en dat is niet voor niets. Ze zijn verweven in talloze oude culturen en zijn wereldwijd nog steeds een belangrijke stijltrend.

Maar waar komen creolen vandaan? Welke cultuur droeg als eerste creolen? Wat is de symboliek van het dragen van creolen?

Tijd om wat dieper in te gaan op de ongelooflijke geschiedenis van creolen. Van het oude begin tot moderne trends, in dit ene accessoire zit een wereld van cultuur en traditie. Laten we eens kijken!

Creolen: oude oorsprong

Het eerste dat opvalt, is dat oorbellen al sinds de oudheid bestaan. Ze werden ook populair in veel culturen in de oude wereld. Creolen maakten hun debuut in gebieden rond Mesopotamië. Historici zeggen dat Sumerische vrouwen de eerste gouden creolen rond 2500 v.Chr. droegen. Tegelijkertijd waren de oude volkeren van de Afrikaanse beschaving, Nubië (nu Soedan), een van de eerste mensen ter wereld die creolen droegen.

In de loop der tijd werden hoepels ingebed in de cultuur en traditie. Ze maakten hun debuut in de Egyptische cultuur rond 1500 v.Chr. Wat maakte dit accessoire zo wijdverbreid en universeel geliefd? Sommigen geloofden dat hoepeloorbellen rijkdom symboliseerden, terwijl anderen ze droegen om schoonheid te benadrukken.

Ondersteund door rijke symboliek vonden creolen uiteindelijk hun weg naar andere delen van de wereld. Griekse goudsmeden begonnen in het eerste millennium v.Chr. met het maken van creolen. Etruskische goudsmeden bleven niet ver achter. De Grieken en Etrusken creëerden hun eigen variatie, die zij zagen als een teken van rijkdom en welvaart. Beide culturen waren er trots op om accessoires te combineren met kunst terwijl ze hun versie van deze geliefde sieraden conceptualiseerden. Elke set bevatte ingewikkelde ontwerpen en versieringen zoals kralen, edelstenen en bloemen.

Al snel infiltreerden hoepeloorbellen het uitbreidende en dominerende Romeinse Rijk. In eerste instantie waren deze oorbellen niet welkom in de Romeinse cultuur. Hoepeloorbellen werden echter een populair accessoire onder mannen en vrouwen naarmate het rijk groeide. Zelfs Julius Caesar, misschien wel de beroemdste leider van Rome, droeg hoepeloorbellen toen hij over het rijk heerste. "Veni, Vidi, Vici"? In het geval van hoepeloorbellen lijkt dat zo!

Naarmate de invloed van Rome in de antieke wereld afnam, ontstonden er andere vormen van hoepeloorbellen. Byzantijnse hoepeloorbellen werden populair onder antieke culturen. Deze hoepeloorbellen waren van gewoon goud met parelhangers aan kettingen — een onmiskenbare trend in de antieke wereld.

Bleven creolen populair in de jaren daarna? De donkere middeleeuwen doofden veel trends uit en creolen raakten uit de mode.
De geschiedenis van creolen

Middeleeuwen/Renaissance: Een neergang in de hoepelmode

Er zijn een paar verhalen over koninklijke mensen die oorbellen droegen in de Europese middeleeuwen. Het is echter algemeen aanvaard dat oorbellen in het algemeen in die tijd uit de mode raakten in Europa. Sommigen speculeren dat dit kwam door de hoge kraagmode en de kapsels van die tijd.

Oorbellen maakten pas in de 16e eeuw een comeback in de Europese cultuur, toen de felbegeerde lichtheid van de Renaissance joviale modetrends nieuw leven inblies. Toch gaven veel Europeanen de voorkeur aan oorringen met gespen of peervormige hangers.

Omdat het op het land niet zo'n succes was, werd basketbal verrassend genoeg een trend onder piraten op zee.

Er wordt gespeculeerd dat piraten gouden hoepels droegen als felicitatie voor het overleven van een zware reis. Anderen geloven dat ze hoepels droegen als een amulet voor bescherming. En sommigen dachten dat het dragen ervan zeeziekte zou genezen, terwijl anderen geloofden dat ze zouden voorkomen dat een man overboord zou vallen. Ongeacht de reden, het is duidelijk dat piraten dol waren op hoepeloorbellen! Wie had dat gedacht?

Hoewel oorbellen met een eenvoudiger ontwerp in de 18e en vroege 19e eeuw populairder werden, bleven creolen een verborgen pareltje in culturen over de hele wereld.

De jaren 1820: basketbalcirkel is weer helemaal in stijl

Hoops maakten begin 19e eeuw een wereldwijde comeback. Waaraan danken we onze dank voor het terugbrengen van hoops in de mainstream mode? Het bleek dat ontwerpers inspiratie uit oude culturen haalden! Ze keken naar Romeinse en Griekse modetrends en ontwierpen sieraden die de romantische esthetiek verfraaiden.

Hoepeloorbellen waren in de rest van de 19e eeuw in en uit populariteit. Hun populariteit was grotendeels afhankelijk van het kapsel dat vrouwen op dat moment droegen. Als het kapsel de oren bedekte, was er vrijwel geen noodzaak om oorbellen te dragen. Maar als de oren zichtbaar waren? Hoepeloorbellen kwamen in beeld.

Begin 1900: De Phoenix herrijst... En hij draagt hoepels

Oorbellen kregen een gestage opmars in het begin van de 20e eeuw. Sommige westerse culturen protesteerden helemaal tegen het piercen van oren, omdat ze het als een barbaarse daad beschouwden. Veel mensen associeerden het piercen van oren met de culturen van de indianen en de Latijns-Amerikanen, wat een stigma creëerde in de westerse cultuur. Ironisch, gezien het feit dat de westerse cultuur het jaren later zo wijdverbreid omarmde.

Naarmate mode en kapsels in de jaren 20 veranderden, werden oorbellen opnieuw een populair accessoire. Vooral de hoepeloorbel kreeg een grote doorbraak met de ontdekking van het graf van koning Toetanchamon in Egypte in 1922. Westerse samenlevingen keken terug naar oude stijlen en rituelen en al snel droegen vrouwen over de hele wereld hoepels, meestal met een bobkapsel. Met de opkomst van Hollywood droegen beroemdheden oorbellen tot in de jaren 40 en 50. En direct na deze grote trend volgde een decennium dat hoepeloorbellen voor altijd zou definiëren.

De jaren 60: basketbal en vrouwelijke empowerment

In de jaren 60 stijlden steeds meer vrouwen hun haar en droegen ze hoepeloorbellen. Ze werden een symbool van vrouwelijke kracht tijdens de feministische beweging, vooral onder Afro-Amerikaanse en Latijns-Amerikaanse vrouwen. Hoepeloorbellen werden in de jaren 60 en 70 synoniem voor vrouwelijke empowerment en waren het accessoire bij uitstek om een statement te maken.
De geschiedenis van creolen

Van de jaren 80 tot nu: wat betekenen creolen vandaag de dag?

Meer Latijns-Amerikaanse en Afro-Amerikaanse vrouwen uit de arbeidersklasse begonnen in de jaren 80 hoepels te dragen. Het blijft een centraal accessoire binnen deze gemeenschappen. Voor veel van deze vrouwen is de hoepeloorbel meer dan een accessoire, maar verankerd in hun trots en empowerment als gekleurde vrouwen. Het is een symbool van hun cultuur, afkomst en kracht.

Onlangs is er wat discussie geweest over de vraag of het dragen van hoepeloorbellen als modetrend een vorm van culturele toe-eigening is. Vrouwen en mannen hebben door de eeuwen heen hoepeloorbellen gedragen en ze zijn nog steeds een belangrijk onderdeel van culturele identiteit en traditie.

Wat ze zo belangrijk maakt, is dat ze een speciale betekenis hebben voor iedereen. Bovenal, wanneer je oorringen draagt, oefen je je onafhankelijkheid als vrouw en maak je een gedurfde statement. "Ik ben vrouw, hoor me brullen"... in mijn oorringen, natuurlijk.

WINKEL VOOR OORBELLEN

1 mensen dit artikel nuttig vonden

Was dit artikel behulpzaam?

Deel dit artikel:

Opaal koopgids voor sieraden

Een gids over het kopen van losse opalen voor sieraden. Doublets en triplets zijn perfect om sieraden mee te maken, maar er zijn factoren waar u op moet letten.

Het snijden van ruwe opaal om creatieve, unieke designer sieraden te maken

Opaal kan worden gesneden en gepolijst om in uw ring of hanger te passen

Hoe u de betekenis van gouden keurmerken kunt begrijpen

Een eenvoudige gids voor het begrijpen van goudkeurmerken, hoe u ze kunt identificeren en de methoden om de zuiverheid van goud te testen.

Titanium sieraden: alles over dit moderne alternatief

Sieraden van wolfraam: waarom ze steeds populairder worden

Witgouden sieraden: het metaal en zijn populariteit begrijpen

Artikelcategorieën

43 artikelen

103 artikelen

22 artikelen