Wat betekent een 925 gouden sieradenstempel?
Als u een gewone sieradenkoper bent, heeft u misschien wel eens zilveren of gouden sieraden gezien met het keurmerk "925" en bent u in de war geraakt. Is het een geheime code onder juweliers? Nee, het is simpeler dan dat, maar de betekenis van een keurmerk van 925 hangt af van het soort sieraden waar we het over hebben.
Meestal zie je een 925-stempel op zilveren sieraden. Maar wat betekent 925 op goud?
Vandaag beantwoorden we deze vraag, want we bespreken de 925-keurmerken op gouden sieraden, de waarde van 925-goud, andere keurmerken waarmee u bekend moet zijn en wat u moet weten voordat u gouden sieraden koopt.
Wat is 925 goud?
Een 925-keurmerk op sieraden, of welk ander keurmerk dan ook, wordt een ‘keurmerk’ genoemd. Andere termen voor keurmerken zijn ‘zuiverheidskeurmerken’ of ‘kwaliteitskeurmerken’.
De meeste sieradenkeurmerken geven het type en de zuiverheid van het gebruikte edelmetaal aan. De vier belangrijkste edelmetalen zijn zilver, goud, platina en palladium.
Welke code is 925 in sieraden? Het getal "925" als sieradenzegel is een afkorting voor 92,5 procent.
U kent misschien al het 925-keurmerk dat geassocieerd wordt met sterling zilver. Een 925-keurmerk op sterling zilver weerspiegelt de samenstelling en dus de zuiverheid van het zilver: 92,5 procent zilver en 7,5 procent legering, meestal koper.
Betekent dit dat 925 goud 92,5 procent goud is? Nee, maar dat is een veelvoorkomende misvatting. Het heeft wel betrekking op sterling zilver.
925 is een keurmerk dat alleen wordt gebruikt als het om sterling zilver gaat.
Kan 925 verguld worden? Ja! Dat is eigenlijk de definitie van 925 goud.
Gouden sieraden met een 925-keurmerk hebben een sterling zilveren basis bedekt met een laagje goud — een techniek die gold-plating wordt genoemd. Vergulde sieraden met een sterling zilveren basis worden vaak geclassificeerd als goud vermeil .
Goud vermeil (uitgesproken als ver-may als je nieuwsgierig bent) is van hogere kwaliteit en heeft een hogere waarde dan je typische vergulding. De goudlaag moet minstens 0,5 micron dik zijn, volgens de regelgeving van de meeste landen. Deze stijl wordt soms "zilver verguld" genoemd.
Andere soorten vergulde sieraden gebruiken basismetalen van lagere kwaliteit, zoals messing of koper. Bovendien vereisen de meeste regelgevingen dat de vergulde goudlaag ten minste 2,5 micron dik is en 10K (~42 procent goud) of zuiverder is om te worden geclassificeerd als goudvermeil.
Massief goud versus 925 goud
Belangrijk om te weten is dat 925 goud GEEN massief goud is, maar verguld sterling zilver .
Dat betekent dat 925 gouden sieraden aanzienlijk minder waard zijn dan massief gouden sieraden. Als u specifiek op zoek bent naar massief gouden sieraden, koop dan geen stuk met een 925-keurmerk.
Zowel zilveren als gouden sieraden hebben zuiverheidsgraden en -stempels. Maar zilver wordt beoordeeld door een beoordelingssysteem, terwijl goud wordt beoordeeld op zijn zuiverheid, karatage genaamd.
Betekenis van stempels op gouden sieraden
Gouden sieraden hebben veel eigen keurmerken. De keurmerken die u het vaakst ziet, zijn keurmerken die de zuiverheid van het goud aangeven, gemeten in karaat.
Eén karaat is gelijk aan 1 deel puur goud van 24 delen, uitgedrukt als een verhouding. Daarom is 24-karaats (24K) goud 100 procent goud. Ondertussen is 14K goud 14 delen goud en 10 delen andere metalen, wat het 58,3 procent puur goud maakt (omgerekend naar percentage nadat u 14 door 24 deelt).
Hieronder vindt u de meest voorkomende keurmerken die u op gouden sieraden ziet die het karaat aangeven.
Karaatmarkeringen en zuiverheid van goud:
24K = 999 / 99,9%
22K = 917 / 91,7%
20K = 833 / 83,3%
18K = 750 / 75%
14K = 583 / 58,3%
10K = 417 / 41,7%
Keurmerken op gouden sieraden gaan terug tot 1200 na Christus. Net als toen zijn zuiverheidskeurmerken op goud een manier om consumenten te beschermen door ervoor te zorgen dat de artikelen worden getest en geverifieerd op de werkelijke hoeveelheid edelmetalen in hun samenstelling.
Landen die deel uitmaken van het Weense systeem, dat in de jaren 70 van de vorige eeuw is gestart, gebruiken een Common Central Mark, of CCM, wat aangeeft dat het goud strengere kwaliteitstests heeft ondergaan. Als u een gouden karatekeurmerk ziet met een weegschaalsymbool, is dat een CCM.
Productiezegels
De techniek die bij gouden sieraden wordt gebruikt, wordt vaak ook aangegeven met een keurmerk, zoals:
GP of GEP : verguld of verguld gegalvaniseerd — beide zijn synoniem
RGP : Rolled Gold Plate — dunnere laag goud dan goldfilled, maar dikkere laag dan goldplated
HGP of HGE : Heavy Gold Plate of Heavy Gold Electroplated — verguld via galvaniseren maar met een dikte van meer dan 1 micron
GF of 1/20 : Goudgevuld — dikker, duurzamer type goud dat over het basismetaal is gelaagd, samengesteld uit ten minste 5 procent (1/20) puur goud in totaal
Elk van de hierboven genoemde keurmerken wordt vaak gevolgd door het karaat (bijv. GP 18K).
Hierboven afgebeeld: Sieradenkeurmerk voor Dirce Repossi, een Italiaans sieradenmerk | Afbeelding: Mwsa94, Creative Commons Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie
Andere mogelijke kenmerken
Een ander keurmerk dat u kunt zien en dat niets met zuiverheid te maken heeft, is het merk van een sponsor . Dit zijn vaak initialen in een vorm, die aangeven wie het stuk heeft gestuurd om te laten keuren, of dat nu een bedrijf, fabrikant of onafhankelijke goudsmid is.
Om een sponsorkeurmerk te krijgen, moet het stuk worden geregistreerd bij een keuringsinstantie. Dit is een organisatie die de zuiverheid van het metaal test, vergelijkbaar met laboratoria die de kwaliteit van diamanten certificeren .
Het keuringskantoor laat ook zijn eigen keurmerk achter. Bijvoorbeeld, een zijwaarts ankerkeurmerk is het merkteken van het keuringskantoor Birmingham, wat betekent dat dat specifieke kantoor de zuiverheid van het stuk heeft getest en geverifieerd.
U kunt ook een stempel zien die het jaar aangeeft waarin de sieraden zijn gekeurd, gegeven als een letter. De letters volgen een alfabetische volgorde, beginnend bij 1998 als a . Bijvoorbeeld, 2011 is m , 2012 is n, 2013 is o , enzovoort.
Er bestaan ook traditionele en herdenkingsmerken, maar deze komen minder vaak voor.
Regelgeving rondom de vereiste van sieradenkeurmerken verschilt per land. Veel landen vereisen keurmerken, maar landen als China, India en Italië hebben vrijwillige keurmerken.
Over Italië gesproken…
Wat betekent 925 Italië op goud?
Een ander 925-keurmerk dat u op goud kunt zien is “925 Italië” of “Italië 925.”
Een 925 Italië-keurmerk op gouden sieraden betekent dat het stuk in Italië is gemaakt en bestaat uit sterling zilver met gold-plating. Zilveren sieraden met een 925 Italië-keurmerk betekent dat het 92,5 procent zilver (sterling zilver) is dat in Italië is gemaakt.
Zijn alle gouden sieraden gestempeld?
Niet alle gouden sieraden hebben keurmerken. Hoewel het ontbreken van een keurmerk kan betekenen dat er geen echt goud in het stuk zit, is dat niet altijd het geval.
Niet elk land heeft wetten die gouden sieradenkeurmerken reguleren. Zelfs in landen die wel zulke wetten hebben, zoals de VS, kan het zijn dat de sieraden al zijn vervaardigd voordat de wet werd aangenomen.
Over oude stukken gesproken, keurmerken kunnen ook met de tijd slijten. Dit geldt met name voor items zoals gouden ringen, omdat ze regelmatig in nauw contact staan met de huid en een grotere kans hebben om in contact te komen met andere stoffen (met de locatie op de hand).
Hoe kan ik zien of een sieraad echt goud is als er geen keurmerken op staan?
Als u gouden sieraden tegenkomt zonder keurmerken, kunt u het beste het stuk laten testen door een juwelier. Met een zuurtest kan de juwelier de karaat van het goud vaststellen of ontcijferen of het stuk verguld is.
Nu we alle details en details hebben besproken, is het tijd om sieraden van 925 goud te kopen.
Waarde van 925 Goud
Is goud gemarkeerd met 925 iets waard? Absoluut. Goud zal nooit waardeloos zijn, hoewel vergulde sieraden gemarkeerd met 925 een aanzienlijk lagere waarde hebben dan massief goud.
Hoeveel karaat is 925 in goud? Het verschilt per stuk. Zoals we hebben besproken, weerspiegelt "925" niet karaat, dus 925-gestempelde gouden sieraden kunnen 10K goud, 24K goud of een karaat ertussenin hebben.
Is 925 goud te verpanden? Ja, 925 goud is te verpanden, maar je krijgt er lang niet zoveel voor terug als voor massief goud. Je krijgt er wel meer voor terug dan voor vergulde sieraden met goedkopere basismetalen.
Ook het karaat van de vergulding heeft invloed op de waarde, net als het totale gewicht van het stuk, het merk en de huidige waarde van het goud.
De huidige gemiddelde prijzen voor verschillende soorten sieraden van 925 goud (zonder extra elementen zoals edelstenen) zijn:
Kettingen : $ 7 tot $ 50
Armbanden : $ 10 tot $ 70
Ringen : $ 10 tot $ 100
Oorbellen : $ 13 tot $ 70
Als je net 925 goud hebt gekocht, wil je natuurlijk weten hoe lang het meegaat, toch?
Vervaagt 925 goud?
Bij gouden sieraden zijn de aspecten die de levensduur bepalen aanslag en vervaging.
Aanslag beschrijft een reactie tussen de metalen met vocht en zwavel, vaak oxidatie, waardoor een gecorrodeerde oppervlaktelaag ontstaat. Dit kan resulteren in het dof worden van de kleur en/of glans. Verbleken is een algemenere term voor een verlies van helderheid, sterkte of kleur, dus aanslag kan worden beschouwd als een type verbleking.
Puur goud staat erom bekend dat het nooit aanslaat, maar 925 goud is verguld, wat betekent dat aanslaan onvermijdelijk is. Daarom zullen 925 gouden sieraden na verloop van tijd vervagen.
Omdat vrijwel alle 925 gouden sieraden goud vermeil zijn, kunnen ze tot 20 jaar of langer meegaan met goed onderhoud . Het verzorgen van uw gouden sieraden is cruciaal als u ze ooit wilt doorverkopen.
Is 925 goud jouw perfecte tien?
Sommige puristen zijn misschien alleen op zoek naar massief goud, maar massief goud heeft ook nadelen. Het is bijvoorbeeld minder duurzaam, dus minder geschikt voor dagelijks gebruik, en het is ook nog eens duur.
925 goud biedt het beste van beide werelden voor degenen die willen investeren in sterling zilver en goud. Voor casual liefhebbers van gouden sieraden is 925 goud een betaalbaarder, maar nog steeds verfijnd, alternatief voor massief goud.
Klaar om te shoppen? Bekijk onze collectie gouden sieraden!
Zilver is glanzend, helder en werpt die kenmerkende metaalachtige glans die we allemaal kennen en waar we van houden. Weet jij wat het verschil is tussen sterling zilver en 925 zilver?
Waarschijnlijk is uw huid groen geworden door het dragen van koperen sieraden. Er zijn echter verschillende sieradenmetalen die uw huid groen maken.
10th Jun 2019
Wat ooit een markt was die voornamelijk uit geelgouden sieraden bestond, heeft zich ontwikkeld tot een markt met verschillende kleuren en nu zien we een enorme hausse in roségouden sieraden.
12th Sep 2019