Gepubliceerd op 25th Aug 2020

Wat is filigraan en hoe wordt het gebruikt in sieraden?

Wat is filigraan en hoe wordt het gebruikt in sieraden? Bent u verliefd op delicate sieradenontwerpen? Dan heeft u ongetwijfeld gehoord van filigraan, maar wat is het? Filigraan is een eeuwenoude kunstvorm die delicate metaalbewerking combineert met kralenwerk. Zoals u zich kunt voorstellen, wordt deze techniek al generaties lang veelvuldig toegepast door sieradenontwerpers. Filigraan voegt dimensie en vrouwelijkheid toe aan sieraden en siert vaak ringen, oorbellen, kettingen en armbanden.

Wat is filigraan precies en waar komt het vandaan? Hoe wordt filigraan gemaakt? Moet je filigraan sieraden kopen? Er is zoveel te leren over deze fantastische ontwerptechniek! In dit artikel belichten we alle fantastische details van filigraan sieraden!

De geschiedenis van filigraan sieraden

Filigraan sieraden bestaan al duizenden jaren. De eerste documentatie van het gebruik ervan in sieraden vond plaats in Mesopotamië en Fenicië.

Bovendien verwerkten oude Indiërs en Egyptenaren het levendige ontwerp in hun outfits en decor. Er zijn zelfs een paar gefossiliseerde stukken filigraan sieraden opgedoken door de jaren heen. Met fossielen die wel vijfduizend jaar oud zijn, lijkt het erop dat filigraan sieraden er vandaag de dag bijna identiek uitzien als deze oude artefacten.

Filigree heeft de tand des tijds doorstaan en wordt universeel gedragen door alle culturen en lagen van de bevolking. Het ontwerp is zo ingewikkeld en de methode om het te maken is door de eeuwen heen niet veel geëvolueerd.

De stijl ontstond toen modieuze Europeanen het ontwerp in hun sieraden verwerkten. Hoewel filigraan al in de oudheid bestond, brachten Frankrijk, Italië en Portugal het in de mainstream. Van eind 1600 tot 1800 waren filigraan sieraden een populair kenmerk van de Franse mode-industrie.

En het is makkelijk te zien waarom! Het delicate ontwerp verhoogt de elegantie en schoonheid van de persoon die het draagt. Bovendien is het ultra-chic en modieus, waardoor het een veelzijdig accessoire is voor verschillende mensen.

Het is ongelooflijk om moderne filigraan sieraden te vergelijken met stukken die duizenden jaren geleden zijn ontworpen, omdat ze vrijwel niet van elkaar te onderscheiden zijn. Veel sieradenstijlen evolueren door de jaren heen, maar filigraan heeft zijn oorsprong behouden, waardoor het een object van genegenheid is geworden voor zowel puristen als romantici.

Het is geen geheim dat filigraan een vleugje fantasie heeft. Maar wat betekent het woord filigraan eigenlijk? Laten we het eens uitzoeken!

Wat betekent filigraan?

Filigree is een Latijns woord dat twee termen combineert. Het eerste woord is filum, wat draad betekent en verwijst naar de bedrading die wordt gebruikt in filigraan metaalbewerking.

Het tweede woord is granum, wat graan betekent. Dit deel verwijst naar de delicate kralen die juweliers in filigraan sieraden verwerken. Interessant genoeg verwijst de naam zowel naar het proces van het maken van de sieraden als naar de sieraden zelf.

Juweliers gebruiken hele dunne draden om filigraan te maken, en of het van zilver of goud is, hangt af van de voorkeur van de juwelier. Sommige juweliers gebruiken zelfs koperdraad voor hun ontwerpen.

Natuurlijk zijn het deze kleine nuances die de ontwerpen van elke juwelier laten opvallen met zo'n klassieke techniek. De zorgvuldig verweven wendingen en bochten zijn het resultaat van het ingewikkelde bedradingssysteem dat door de juwelier is ontworpen. De uiteindelijke look is sierlijk en delicaat, wat een koninklijke toets toevoegt die prachtig is verwerkt in alle soorten sieraden!

Dus, hoe worden filigraan sieraden gemaakt? Het proces is net zo oud als het ontwerp, maar het is nooit uit de mode geraakt!

Hoe worden filigraan sieraden gemaakt?

Als u hebt begrepen dat dit zeer ingewikkelde ontwerpproces tijd kost, dan hebt u gelijk. Het maken van filigraan vereist een flinke dosis geduld, omdat het een tijdrovende techniek is. Natuurlijk is het wachten de moeite waard, want het eindproduct is absoluut verbluffend. Laten we het stapsgewijze proces van het maken van filigraan sieraden eens doornemen.

1. Rek het metaal uit tot draadachtige stroken

Eerst kiest de juwelier het metaal van zijn keuze en rekt het uit tot het dun is als een draad. Zoals gezegd is dit eentonige proces het tijdrovende deel. Zodra de dunne draden metaal klaar zijn, manipuleert de juwelier de draad in een reeks van wendingen, bochten en krullen die hun ontwerp vormen. Het ontwerpproces is wat de ontwerpen van een juwelier onderscheidt van anderen, omdat het volledig uit hun verbeelding komt. De meeste filigraanontwerpen hebben een kant-achtig uiterlijk en de juwelier zal het ontwerp verder uitbouwen met verdere versieringen.

2. Lijm het filigraan aan het metaal

Zodra de juwelier een solide basis van filigraan heeft, zal hij het patroon op goud, zilver, koper of platina basismetaal binden. Soms is er ruimte tussen het filigraan en deze techniek wordt "opengewerkte filigraan" genoemd. Deze methode wordt vaak gezien in antieke filigraan sieraden.

3. Voeg de kralen toe

Ten slotte voegt de juwelier een verscheidenheid aan zeer minuscule kralen toe aan de draad, die tegen het metaal wordt gesoldeerd. De kralen voegen een laatste vleugje decoratie toe die het ontwerp laat opvallen.

Zoals u ziet, kost het maken van filigraan sieraden veel tijd en zorg, maar het eindproduct is prachtig!

Sommige ontwerpen kosten minder tijd om te maken, afhankelijk van de specifieke elementen die zijn opgenomen. Bijvoorbeeld, een filigraan verlovingsring kan minder tijd kosten om te maken dan een grote kettinghanger omdat deze minder metalen bedrading heeft. Over verlovingsringen gesproken, laten we eens kijken hoe filigraan zijn weg vindt naar het meest romantische sieraad van allemaal.

Filigraan Verlovingsring Stijlen

Het is geen wonder dat iets romantisch als een verlovingsring populair versierd is met filigraan. De meeste vintage ringen hebben een vorm van filigraan, of het nu een minimale accentuering is of het primaire ontwerp.

Als je van de esthetiek van vintage ringen houdt, zul je dol zijn op filigraanontwerpen. Het beste deel? Het ontwerp complimenteert zowel goud als witgoud, en de motieven zijn net zo gevarieerd als de ringontwerpen zelf. Je kunt bijvoorbeeld kiezen voor een ingetogen bloemenontwerp of een zeer versierde ring met ingewikkeld metaalwerk.

Filigraan is een delicaat ontwerp dat de elementen van de natuur belichaamt. Het combineert daarom goed met diamanten, edelstenen en kleurrijke accentstenen.

Bent u verliefd op het decoratieve ontwerp van filigraan sieraden? Het is makkelijk te zien waarom: met een ontwerp dat net zo tijdloos is als sieraden zelf, hoeft u zich nooit zorgen te maken dat uw ring uit de mode raakt. Omdat het een klassieke stijl is, kunt u hem generaties lang doorgeven als een geliefd familie-erfstuk. Sterker nog, we denken dat er al een in uw familie circuleert. Maar als dat niet zo is, maak u dan geen zorgen, we hebben genoeg prachtige filigraan sieraden om uit te kiezen!

0 mensen dit artikel nuttig vonden

Was dit artikel behulpzaam?

Deel dit artikel:

Hoe u sieraden op internet kunt kopen

Hoe koop je een robijn voor je ring of hanger?

Waarom heb ik deze verlovingsring uitgekozen?

Titanium sieraden: alles over dit moderne alternatief

Sieraden van wolfraam: waarom ze steeds populairder worden

Witgouden sieraden: het metaal en zijn populariteit begrijpen

Artikelcategorieën

43 artikelen

103 artikelen

22 artikelen