Witgoud versus geelgoud: een volledige vergelijking
Op verschillende momenten in de geschiedenis zou de keuze tussen witgoud en geelgoud een no-brainer zijn. Maar in de huidige mengelmoes van stijltrends zijn beide metalen enorm gewild. Terecht! Goud is niet langer een enkele variatie van geel metaal; er is witgoud , roségoud en zelfs zwart goud !
Als je twijfelt tussen witgoud en geelgoud, hoe beslis je dan welke je moet kopen? Daar komen wij om de hoek kijken! Beide hebben hun voor- en nadelen, dus laten we elk van deze prachtige sieradenmetalen verkennen om te vinden welke het beste bij je past (of misschien wel allebei!).
Wat is geelgoud?
Mijnwerkers zoeken al eeuwen naar goud. Toch bracht de 20e eeuw een enorme bloei in goudwinning en -winning. In zijn meest natuurlijke vorm is goud een zacht element dat uit de aarde wordt gegraven. De heldere, glanzende kleur maakte het het perfecte accessoire voor de oude Egyptenaren om zichzelf mee te versieren. Maar puur geel goud is veel te zacht om dagelijkse slijtage te weerstaan. Daarom moet goud worden gemengd met gelegeerde metalen zoals zilver, zink of koper om het te versterken.
Op zijn beurt is 24K goud de puurste vorm van goud, omdat het 100% puur goud bevat. Zuiverheid heeft wel een consequentie, omdat puur goud kneedbaar is en vatbaar is voor buigen of het verliezen van zijn vorm. De kleinere coupures goud bevatten vervolgens minder puur goud en meer legering. Een snelle referentie om te helpen is om het zo te zien: hoe minder goud in de mix, hoe lager het karaat. Daarom zijn de meest voorkomende verhogingen die u op de sieradenmarkt zult zien 10K, 14K en 18K goud.
Wat is witgoud?
Oké, één ding is duidelijk: natuurlijk goud is geel. Dus wat is witgoud als het niet geel is? Is het natuurlijk? Ja, behalve dat witgoud niet uit de natuur komt met zijn sprankelende zilveren tint. In plaats daarvan is witgoud een mengsel van metalen bedekt met rhodium plating . Een mix van metalen zoals palladium, zilver, koper, nikkel, zink en mangaan vermengt zich met puur goud om witgoud te creëren. Ten slotte wordt deze unieke metaalmix gecoat met rhodium plating, wat het die opvallende glans geeft die bekend is bij witgoud.
Witgoud heeft dezelfde karaatstempelstructuur als geelgoud en is het populairst in 10K, 14K en 18K.
Iets om op te letten bij zowel wit- als geelgoud is nikkel. De nikkellegering in beide metalen is vooral schadelijk voor mensen met een nikkelallergie. Gelukkig zijn er genoeg opties voor zowel nikkelvrij goud als witgoud.
Nu we de basis hebben besproken, gaan we dieper in op de specifieke kenmerken van elk type.
Wat is populairder: witgoud of geelgoud?
Geelgoud domineert al millennia als het voorkeursmetaal voor sieraden. Het heeft echter ook zijn deel van de veroudering doorstaan en is soms tientallen jaren uit de mode geraakt. In die tijd dat het in de schaduw raakte, werden witgoud en platina de standaard.
Pas de laatste jaren is geelgoud weer helemaal in de mode gekomen. En man, wat kwam het terug met een furie! Nu is geelgoud weer helemaal terug.
De waarheid is dat alle goud momenteel populair is, inclusief geel-, wit- en roségoud. Goud is met name populair voor trouwringen en ringen, en ook voor verlovingsringen. Maar witgoud staat er ook naast! Tegenwoordig is het standaard dat juweliers artikelen in drie variaties aanbieden: goud, witgoud en roségoud.
Met dit gelijke speelveld kunt u uw keuze maken en elk ontwerp vinden dat u mooi vindt, in witgoud of geelgoud. We weten dus dat ze even populair zijn, maar hoe zit het met de duurzaamheid?
Geelgoud versus witgoud: wat is duurzamer?
Duurzaamheid heeft betrekking op de mix van legeringen die worden gebruikt om zowel geelgoud als witgoud te maken. Omdat ze beide worden gemengd met legeringen, zijn ze beide relatief duurzaam. Dat gezegd hebbende, heeft witgoud een klein voordeel omdat de metalen die in de legering worden gebruikt, iets sterker zijn.
Zie, goud is zo zacht dat het een hoog percentage legeringsmetalen nodig heeft om het te beschermen tegen schade na verloop van tijd. De karaat van het goud zal uiteindelijk de duurzaamheid bepalen. Toch heeft witgoud een rhodiumlaag die het voorziet van een extra beschermingslaag.
Aan de andere kant is geelgoud gevoeliger voor krassen omdat het geen schild heeft. Met andere woorden, het is niet rhodium-geplateerd. Hoewel rhodium-plating witgoud beschermt, moet het na verloop van tijd opnieuw worden geplateerd. Dit brengt extra kosten met zich mee voor uw witgouden sieraden, wat ons bij ons volgende punt brengt:
Prijsvergelijking Witgoud versus Geelgoud
Als u een gokje moest wagen, wat zou u dan denken dat waardevoller is, geelgoud of witgoud? We geven toe dat dit een strikvraag was, omdat ze evenveel waard zijn. In plaats van de waarde te vergelijken, komt het neer op liquiditeit en karaat. Bijvoorbeeld, 24K goud gaat aanzienlijk meer kosten dan 10K goud omdat het meer puur goud bevat. Het maakt niet zoveel uit wat voor soort goud het is, omdat ze allebei percentages puur goud bevatten. De echte maatstaf hier is de hoeveelheid puur goud in de mix. Dat gezegd hebbende, er kunnen gevallen zijn waarin witgoud meer kost dan geelgoud. Waarom? Het komt terug op de rhodiumlaag, die na verloop van tijd hogere onderhoudskosten met zich meebrengt.
Welke kleur past beter bij mijn huidskleur?
Bij het kopen van sieraden is het belangrijk om te overwegen welke metalen uw huidskleur complimenteren. Bijvoorbeeld, het ene metaal kan prachtig op uw huid glanzen en te hard zijn voor die van iemand anders. Een goed voorbeeld? Geelgoud complimenteert warme en donkere huidtinten. Maar bij koele of bleke huidtinten zorgt geel ervoor dat de huid er vaal en flets uitziet. De beste manier om te bepalen welk metaal het beste bij u past, is door beide te passen. Als u twijfelt, kunt u het beste iets in het echt bekijken. Dit kan namelijk het verschil maken!
Welke is geschikt voor mij?
De waarheid is dat de keuze tussen geelgoud en witgoud een individuele keuze is. De kwaliteiten die jij mooi vindt aan geelgoud, kunnen juist de reden zijn waarom iemand anders het niet mooi vindt. De twee zijn vergelijkbaar in duurzaamheid, prijs en populariteit, wat betekent dat de keuze voor een geheel persoonlijke keuze is. Als je twijfelt, probeer ze dan allebei en volg je hart. Wie zegt dat je er een moet kiezen? Het mixen van metalen is trendy, vooral bij het stapelen van trouwringen en -banden.
Soms moet je gewoon vertrouwen op dat ouderwetse onderbuikgevoel van iets zien en weten dat je het moet hebben! Klaar om te shoppen?
Zilver is glanzend, helder en werpt die kenmerkende metaalachtige glans die we allemaal kennen en waar we van houden. Weet jij wat het verschil is tussen sterling zilver en 925 zilver?
Waarschijnlijk is uw huid groen geworden door het dragen van koperen sieraden. Er zijn echter verschillende sieradenmetalen die uw huid groen maken.
10th Jun 2019
Wat ooit een markt was die voornamelijk uit geelgouden sieraden bestond, heeft zich ontwikkeld tot een markt met verschillende kleuren en nu zien we een enorme hausse in roségouden sieraden.
12th Sep 2019